Dăruiți o carte frumoasă unui tânăr elev sau student!

1477

Mesaj de la Claudiu Balan, președintele Asociației „Ortodoxia Tinerilor”:

Coperta 3Ne-am gândit să facem un mic dar adolescenților, mai precis tinerilor din licee și studenților. Vrem să donăm câte un exemplar din cartea „Mii de tineri își păstrează astăzi fecioria până la căsătorie” la cât mai mulți tineri, pentru a-i ajuta să înțeleagă care este rostul fecioriei, care este calea unei vieți de familie curate și de ce este păcat să ai relații intime înainte de căsătorie. Cartea este bogată în mărturii și problematizează toate aspectele legate de sexualitate, răspunzând la multe din nedumeririle și întrebările tinerilor.

Cărțile le vom distribui către tinerii din licee prin preoți și profesori de religie iar către studenți prin asociațiile studențești, în special prin Asociația Studenților Creștini Ortodocși Români (ASCOR) cu toate filialele din țară, deasemenea și prin profesori, îndrumători și duhovnici.

Am vrea să distribuim această carte la cât mai mulți adolescenți din orașele României. Vom începe cu București, Galați și Brăila și apoi încet, încet, în funcție de cum va decurge campania, vom încerca s-o dăruim tinerilor din în alte orașe.

În același timp cartea va putea fi găsită și în librăriile ortodoxe.

Vă cerem ajutorul pentru a acoperi costurile de tipărire a acestor cărți.

Prețul unei cărți este de 20 de lei.

Dacă veți să dăruiți o carte unui tânăr, puteți face o donație în conturile asociației noastre, iar noi vom dărui în locul vostru aceste cărți celor care au nevoie de un cuvânt de îmbărbatare și de ce nu, de un cuvânt de mustrare.

Vă recomandăm
Magazin Anacronic
Magazin Editura Anacronic

Pentru fiecare 10 cărți donate de voi, asociația noastră va dona 3 cărți. Prin urmare, pentru fiecare 100 de cărți donate de voi, noi adăugăm 30. Dacă se strâng donații pentru 1000 de cărți, noi vom dona 300 în plus.

Conturile asociației noastre sunt următoarele:

  • Titular conturilor: Asociația Ortodoxia Tinerilor
  • Banca: GarantiBank România
  • Cont lei: RO71 UGBI 0000 7020 0130 8RON
  • Cont euro: RO81 UGBI 0000 7020 0133 0EUR
  • Cont dolari: RO78 UGBI 0000 7020 0133 1USD

Atenție: Și ultimele trei caractere fac parte din numărul de cont. Contul trebuie să aibă 24 de caractere. Mai sus ele sunt așezate în grupuri de câte 4 pentru o mai bună vizualizare.

Puteți face transfer în conturile de mai sus prin ordin de plată de la sediul băncii dumneavoastră sau puteți face alimentare directă în aceste conturi la orice sucursală GarantiBank din România oferind datele de identificare din buletin (serie de buletin și CNP).

Pentru tranzacții din afara țării veți avea nevoie de Codul swift, UGBIROBUXXX și de Codul BIC, UGBI.

Campania va continua și după sfârșitul postului, până la începutul anului universitar, 1 octombrie 2013 – 2014.

Vă mulțumim tuturor celor care vreți să sprijiniți acest demers.

Sprijină „Cultura vieții”

Fii alături de noi în efortul de promovare a fundamentelor morale ale societății.

Personal Info

Donation Total: 25€

1 COMENTARIU

  1. Suntem diferiti dar ne uneste un scop nobil…..
    Avortul a devenit atat de vorbit odata cu etica permisiva a societatii incat ma simt nevoit s-ai acord primul loc in descriere si impresiile mele……..Cosmin c. sunt un tanar cu simtul civic din comuna Vranceana Paunesti …..simt care alaturi de o curiozotate inascuta si dornica DE A NU sta deoparte m-a adus spre cautarea adevarului fara embargoul ascuns al necunoasterii intentionat ascuns publicului de promoterii avortului…Pentru asi umple buzunarele cu bani patati cu mult sange,in urma condamnarilor la moarte groaznica ,tolerata de societatea a unor fiinte umane absolut nevinovate .Toate astea m-au facut un sustinator Pro-Vita.asta dupa ce am luat legatura cu Fundatia Sf,Martiri Brancoveni.-Constanta.acum am ajuns sa fiu la inceput de drum,,un drum ce simt ca nu este usor de parcurs un drum plin de noutati si neprevazut…..Am ajuns sa nu mai pot auzi discutii relaxate la o cafea despre avorta fara sa pot face ceva .Am simtit ca trebuie sa i-au atitudine ferma.Constient fiind ca ce fac pentru mine si interesul material propiu ,lucru vazut la multi din goana dupa puncte de avere…Odata ce voi pleca din aceasta lume haotica ,cui vor ramane ele???Sa ajung sa ma framante gandurile la batranete materiale??Vor ajunge la mila intemperiilor vremi s-au la dispozitia diverselor entitati ,aparent prietenoase de multe ori cu interese meschin ostile…..Asaa ca m-am hotarat ami pune abilitatea la o misiune nobila ,fara interes si asiudua.Simt ca asa v-a ramane ceva pe urma mea pe cand eu nu oi mai fi…….pe acest pamant.Concluzionez si sustin ca omul are un sentiment puternic dar ca nu este descoperit de prietenii din jur nu este ajutat si indrumat spre bine…..Preferandu-se mai de graba sa fie rob al eticii zilelor noastre.Acum as dori sa aduc in tipar problematica avorturilor..Stiu din discutii ca o crima executata ramane adanc in suflet chiar daca de putine ori o mama v-a lasa sa se vada asta..Dar sa va zic o intamplare,nu departe de prezent,intamplare care de altfel constituie si ea un motiv temeinic dorintei de a ma alatura voua. cu toata pregatirea mea si caile de afirmare publica ce la am.Era in toamna anului trecut si cum in satul nostru mic si cochet cu oameni linistiti,harnici si gospodari orice a firi normale randuite de Dumnezeu ,imediat este devoalat publicului.Nu de putine ori din cauza saraciei si a proastei informari privitoare operatiei de chiureta,Florina ,o tanara supla si extrem de agila in muncile campului a apelat la doctori pentru rezolvarea sarcinii nedorite.,Ramasa fara sprijinul si suportul mamei alaturi de un concubin cu gandirea limitata si intelect pe minus.Aruncata in relatii anterioare din care deja are aun copil inteligent castigand nenumarate diplome.Care din pacate nu se poate bucura de iubirea materna el locuind in casa materna a Florinei alaturi de tatal ei.Florina avand o frumoasa casa la sosea,alaturi de concubinul ei Adrian,Care din dorinta de asi trai viata fericit a mers cu ea la doctor pentru un …avort.Avort ce s-a dovedit a fi unul incomplet ,punandui viata in pericol napraznic.Dar a aavut zile si cu greu s-a vindecat ,constienta in sinea ei ca nu face precum firea ei primita la taina Sf Botez.Acum dupa ultima grozavie Florina este constienta ca si in ceasul al doispelea nimic nu ramane neplatit.Singurul lucru fiind al necunoasterii a cea ce este un avort,dandumi seama din ce am vorbit cu ea,dupa ce am adus materiale Pro.-Vita in comuna.Problema la multe foste si viitoare paciente dupa spusele lor avand interzis sa vada operatiunea de macelarie intrauterina lupta in favoarea medicului……Scene de abator cat pacienta este sub efectul inselator al anestezicului.Iar ca masura suplimentara fata ai este acoperita ca nu cumva sa vada ca ..se executa un om dintrun….om daca mai putem numi asa.Stim ca nici un animal cat de vanat ar fi si cat de grei ar duce traiul in padure ,nu fac astfel de crime intre ei.Se zice ca avem ratiune si gandire pozitiva?Totusi cum un animal asi creste cu afectiune demnitate si protectie oratanile.De la tara fiind ma intreb ce in casele de oameni mari prefera sa creasca papagali pesti serpi si caini ori porcusori.?Sa gaseasca ei un echilibru emotional la insucese si esecuri emotionale??Ca de peste tot suntem asaltati de campanii pline de sexualitate ,pofte si provocari antidemnitate,prodesfrau ,STIM ca asistam la un atac fara precedent asupra familiei ortodoxe si asupra vietii cat si a valoarilor crestine.Am 23 de ani si spre rusinea mea trebuie sa recunosc ca nu sunt un credincios extrem de de intru toate cum se zice.Dar nu pot sa ascund faptul ca Biserica este locul unde niciodata nu vine ambulanta,smurdul sau pompieri ori politia.Nu in zadar biserica Ortodoxa are un respect si cinse aparte in societate extrem de ridicata.Si toate astea le merita ca biserica ofera neconditionat sprijin,echilibru,incredere si raspuns la ulte intrebari inca nepuse.Acum ajung ami da seama de ce multe institutii si proscrisi ale aparari omului iar pe dendos…..Promoteri agresivi ai avorturilor nu le convinde de randuiala bisericii.Asa ca vor trece ani pana Florentina ,fata din povestea me asi va reveni si totodata incercarile la care suntem supusi vor arata cat este de pregatita ea si noi .An fata stasurilor impuse de mondiali inpotriva ortodoxiei Si spre final numi pot uita nici acum vorbele unei profesoare din clasa a opta a scolii centrale Paunesti care la sfarsit de an printre ultimele cuvinte de adio fiind si ultima data cand eram toti colegii inpreuna.N-EA spus ca niciodata sa nu mai dam un prieten s-au amic vechi pe unul nou ….aparut.atunci a trecut ca o simpla dojenire dar a trebuit sa mai treaca ani sa mi pot da seama de valoarea vorbelor dumneaei.Acum vad ca scenariul mi se arata din nou de data asta la un nivel mondial mai ales national.Ramane de vazut fiecare dintre voi pe cine veti alege cu devotament an fata atator ispite ce va scormonesc in minte,incercand sa va ascunda trecutul strabunilor vostri inpachetand un fals viitor…..Antrun frumos ambalaj…..de unica si perzatoare folosinta……Eu Cosmin deja am ales,alege si tu sa ramai asa cum teai nascut. Doresc o colaborare cu voi daca se poate .0768311491 este numarul la care sunt gasit.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here